کاربر عزیز،
به وبسایت سفر | تورهای مسافرتی خوش آمدید

بلیط هواپیمای سیستمی و چارتری

در این مقاله قصد داریم به کمک سایت سفرمی، برای شما عزیزان درباره هواپیماهای سیستمی و چارتر توضیحاتی ارائه دهیم تا از سردرگمی ها معمول و همیشگی مسافران در این باره، اندکی بکاهیم.

بسیاری از ما برای مسافرت‌های خارجی و یا داخلی خودمان از هواپیما استفاده می‌کنیم.

اگر شما هم تجربه پرواز با هواپیما را داشته‌اید احتمالا متوجه شده‌اید که دو نوع بلیط برای هواپیما وجود دارد که یکی از آن‌ها چارتری و دیگری بلیط سیستمی و معمولی هواپیماست.

با توجه به رشد روز افزون اینترنت و خریدهای آن لاین، امروزه بیشتر خرید و فروش های بلیط های هواپیمایی، از طریق اینترنت صورت میگیرد.

از یک طرف، تغییری بسیار بزرگ در دنیای گردشگری در ایران اتفاق افتاده‌است و آن، وب‌سایت‌های رزرواسیون آنلاین بلیط هواپیما، هتل و... می‌باشد که با رونق استفاده از این نوع سیستم‌ها، دانستن نکات لازم برای رزرواسیون در آن‌ها، امری ضروری به حساب می‌آید.

ممکن است برای شما هم این موضوع پیش آمده باشد که وارد یک وب‌سایت رزرو آنلاین بلیط هواپیما شده باشید و با دو روش برای رزرو پروازهای خود رو به رو شوید.

یکی از این روش‌ها مخصوص افرادی‌ست که یک پروازهای یک مسیر خاص را در طول یک بازه زمانی مشخص به صورت یک جا می‌خواهند رزرو کنند و در حالت دیگر که مرسوم‌تر است، شما برای هر پرواز، به صورت جداگانه مبلغی را پرداخت می‌کنید.


پرواز چارتری چیست؟

شاید شما هم از آن دسته افراد باشید که در یک مسیری خاصی و در دوره‌های متناوبی، پروازهای ثابتی دارید.

مثلا هر هفته باید ۸ نفر از کارکنان شرکت یا سازمان‌تان را به شیراز بفرستید یا این که برای مثال یک مجری تور هستید و می‌خواهید که تعداد صندلی مشخصی را از یک تعداد پرواز مشخص، از آن خود کنید.


شما می‌توانید این کار را با خرید بلیط چارتری هواپیما انجام دهید.

بلیط مزیت اصلی این نوع بلیط هواپیما، تخفیف مناسبی‌ست که از شرکت هواپیمایی نصیبتان می‌شود.

از یک طرف نیز، با بلیط معمولی ممکن است پیش بیاید که پرواز مدنظر شما در آن روز و به آن مقصد، موجود نباشد (تمام شده باشد) ولی اگر آن مسیر را در زمان‌های مدنظرتان چارتر کنید، دیگر خیالتان راحت خواهد بود که هر موقع بخواهید، آن پروازها را خواهید داشت.


تفاوت پرواز چارتری و سیستمی چیست؟

این سوال متداول همواره بین مسافران و مشتریان بلیط های هواپیمایی وجود دارد، وقتی که بلیط مورد نظرشان را می خواهند انتخاب کنند، تفاوت بین پرواز چارتری و سیستمی را به خوبی متوجه نمیشوند و این امر باعث سردرگمی آنها میشود.

تفاوت‌های اصلی بلیط چارتری و بلیط سیستمی، در این موارد است:

هزینه بلیط چارتری کمتر است.

خیالتان از این بابت راحت خواهد بود که بلیط‌ های پرواز مورد نظرتان در زمانی که آن‌ها را می‌خواهید؛ تمام نشده‌است. چون شما قبلا آن را رزرو کرده‌اید!

امکان لغو قرارداد در بلیط چارتری وجود ندارد و در هر صورت همه هزینه دریافت خواهد شد.

در صورتی که بلیط سیستمی هواپیما دارید و می‌خواهید پروازتان را لغو کنید، بخشی از هزینه بلیط به عنوان جریمه از مبلغ کل بلیط کم، مابقی آن به مسافر بازگردانده می‌شود.


انواع کلاس‌های بلیط هواپیما

یکی از اصلی‌ترین معیارهایی که برای قیمت‌گذاری پرواز درنظرمی‌گیرند، کلاس پرواز است که در سه نوع فرست کلاس، تجاری و اقتصادی قرار دارد:

۱. کلاس فرست کلاس (First Class): گران‌ترین نوع بلیط که فوق‌العاده لوکس و راحت است و کیفیتش بسیار بالایی دارد.

۲. کلاس تجاری (Business Class): کیفیتش به اندازه فرست کلاس نیست، ولی خیلی خوب است و برای یک سفر تجاری، کاملا مناسب است.

۳. کلاس اقتصادی (Economic Class): ارزان‌ترین نوع پرواز که کیفیت متوسطی دارد و از لحاظ مالی مقرون به صرفه می باشد.


امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و بتوانید بهترین گزینه را برای پرواز خود انتخاب کنید.

پرواز خوبی را برایتان آرزومندیم./ سفرمی