کاربر عزیز،
به وبسایت سفر | تورهای مسافرتی خوش آمدید

دلایل کاهش قیمت بلیط هواپیما

در این مقاله سعی داریم به مسافرت های نوروزی و پیشنهادات و فقیمت هایی که در این طیف عظیم سفر قرار میگیرند بپردازیم و شما را با اطلاعاتی که بعدها در سفرهایتان به کمکتان می آید، آشنا کنیم.همانطور که میدانید بلیط هواپیما با کاهش قیمتی باور نکردنی رو به رو بوده است، و در این مقاله ما قصد داریم با گریزی به این مبحث، برای شما خوانندگان گرامی اطلاعاتی کامل و جامع درباره سایت سفرمی، تولید و آماده کنیم. 

به گزارش safarme.com، نوروز همیشه با پیک سفرها در بخش های مختلف حمل و نقل همراه است و تمام زیربخش های حوزه حمل و نقل در تعطیلات عید مشغول خدمات رسانی به مسافران هستند و میلیون ها مسافر را جابجا می کنند اما مسافرت ها پس از پایان نوروز به شدت کاهش یافته و صندلی خالی در حمل و نقل عمومی افزایش پیدا می کند.

سفر های هوایی

یکی از انواع حمل و نقل که در نوروز با هجوم تقاضاها روبرو می شود، حمل و نقل هوایی است. در واقع به دلیل کمبود ناوگان در این صنعت و افزایش روز افزون تقاضا، در دوران پیک سفرها نسبت عرضه و تقاضا فاصله زیادی پیدا می کند به همین دلیل مشکلاتی برای مسافران به وجود می آید.


کمبود صندلی در ناوگان هوایی از موضوعاتی است که در دو سال اخیر به اوج خود رسیده زیرا اغلب هواپیماها به دلیل نبود قطعه از کار افتاده اند بنابراین شرکت های هواپیمایی نمی‌توانند در زمان های پیک سفر پاسخگویی مناسبی را به تمامی مسافران داشته باشند.


در این میان، برخی از دفاتر فروش بلیت و آژانس های مسافرتی در زمان های اوج تقاضا از این فرصت استفاده کرده و بلیت را گران به دست مسافران می رسانند و از آنجاییکه انحصار فروش یک صندلی را در اختیار گرفته اند، مسافران هم در زمان هایی مجبور به پرداخت ارقامی بالاتر از نرخ واقعی بلیت می شوند.

سفر های هوایی


هرچند که سازمان هواپیمایی کشوری سقف قیمت برای بلیت هواپیما پیش از نوروز تعیین کرد اما بازهم برخی از آژانس ها که حتی مجوز فروش بلیت هواپیما را از سازمان هواپیمایی کشوری ندارند، با قیمت‌های بالاتر از سقف تعیین شده، بلیت ها را فروختند.


اما این روند با پایان تعطیلات سال نو تغییر می‌کند بطوریکه با کاهش شدید تقاضا در بخش هوایی صندلی‌های خالی افزایش پیدا می‌کند به همین دلیل آژانس‌های فروش بلیت مجبورند با قیمت‌های کمتری بلیت‌ها را به فروش برسانند تا حداقل هواپیما با صندلی‌های خالی پرواز نکند که اغلب هم با مشارکت با سایت های اینترنتی مانند "سفرمی" بلیت ها را در فضای مجازی هم عرضه می کنند که البته این سایت ها از سوی سازمان هواپیمایی کشوری مجوزی برای فروش بلیت ندارند.

در واقع آژانس‌های فروش بلیت از قبل، صندلی های یک هواپیما را خریداری می کنند و پس از آن بنابر نیاز بازار، بلیت ها را به فروش می رسانند که در حال حاضر به دلیل کمبود تقاضا نرخ بلیت با کاهش روبرو گشته است بطوریکه نرخ بلیت تهران - کیش از حدود ۷۸ هزار تومان شروع می شود و حداکثر تا نرخ ۱۳۵ هزار تومان به فروش می رسد.


البته هرچه زمان خرید بلیت به زمان سفر نزدیک تر باشد و یا زمان سفر با کمترین مسافر روبرو باشد، بهای کمتری دریافت می شود اما در مجموع نرخ بلیت نسبت به نوروز با کاهش زیادی مواجه شده است که برخی از مسافران هم به دلیل همین ویژگی ها این زمان را برای سفر انتخاب می‌کنند.


براین اساس، کاهش بلیت هواپیما می تواند تا قبل از سفرهای تابستانی پابرجا باشد زیرا با شروع سفرها در فصل تابستان و اوج تقاضا برای مسافرت، بازهم قیمت‌ها دستخوش تغییراتی می شود که مافیای چارتری آن را کنترل می‌کند.