کاربر عزیز،
به وبسایت سفر | تورهای مسافرتی خوش آمدید

معرفی انواع کلاس پروازی در هواپیماها

مشکلی که بسیاری از مشتریان و مخاطبان ما با آن موجهه هستند در هنگام خرید بلیط هواپیما، مسئله شناخت کلاس پرواز ها می باشد.اینکه مسافران بدانند در چه کلاس پروازی می خواهند اقامت داشته باشند،

با توجه به قوانین سازمان حمل و نقل بین المللی هوایی (یاتا) صندلی های هواپیما دارای رده بندی و یا کلاس بندی پروازی  مختلفی است. که مسافران میتوانند بلیط هواپیما خود را با مشخص کردن کلاس پروازی که میخواهند تهیه کنند.

سفر های هوایی

انواع کلاسی که یاتا مشخص کرده به ترتیب اینطور می باشد:


درجه یک : فرست کلاس – first class یا همان F : گران ترین و راحت ترین صندلی های موجود در هواپیما هستند.

درجه تجاری : کلاس تجاری – bisinusse class یا همان C : از کیفیت بالایی برخوردار هستند و معمولا توسط مسافرهای تجاری خریده می شوند.

درجه اقتصادی : کلاس اکونومی – economy class یا همان Y : بیشتر صندلی های هواپیما از این نوع هستند و بیشتر توسط مسافرهایی که سفرهای تفریحی می روند خریده می شوند و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه میباشد.درجه یک : فرست کلاس – first class یا همان F

هر کلاس پروازی استانداردهای خاص خودش رو داره. فرست کلاس گرانترین صندلی ها یک پروازه رو داره، قیمت بلیط فرست کلاس از دیگر کلاس های پروازی بیشتره. صندلی هاش تک نفره ، مبله ، اتاقک مانند و خصوصی هستند. امکانات رفاهی فرست کلاس متفاوت و شامل تلویزیون خصوصی با ریموت کنترل ، لپ تاپ ، سرویس اینترنت ماهواره ای ، صندلی های اتوماتیک که قابلیت تنظیم زیر پا ، پشت و پشتی سر که به حالت یک بالش انعطاف پذیر هستند.

سفر های هوایی

در این کلاس پروازی غذای گرم سرو میشه که انتخاب نوع غذا با خود مسافر و از روی منوی غذایی هست. در واقع سرویس کترینگ این کلاس پروازی متفاوت و با کیفیت بالاتری هستند. از نظر پذیرایی هم مهمانداران به آن ها توجه خاصی دارند. هنگام سوار شدن مسافران فرست کلاس جزو آخرین مسافران هستند .ترانسفرشون تا پای پرواز بصورت جداگانه از سایر مسافرین انجام می شود. در ترمینال هم پای کانتر پذیرششون از یه کانتر مجزا است و برای دریافت کارت پرواز اولویت دارند . مسافران فرست کلاس اولین مسافرانی هستند که هنگام پیاده شدن از هواپیما خارج می شوند.


البته امکانات ویژه دیگری هم وجود دارد بیشتر مشتریاش مسافران VIP و سرمایه داران بزرگ هستند. همه ی این امکانات در یک کابین جدا از مسافرین عادی مهیا هست و حتی علاوه بر این امکانات گاهی اتاق جلسات و یک یا چند لابی خصوصی هم در هر کابین هست تا افراد بتونن در کنار هم جلساتشون رو برگذار کنن. برای کلاس پروازی فرست کلاس اکثرا” از هواپیماهای دو طبقه بوئینگ و ایرباس استفاده میشه که فضای بیشتری رو بتونن در اختیارشون بذارن.


درجه تجاری : کلاس تجاری – bisinusse class یا همان C


کلاس تجاری دومین کلاس تجار است که بعد از فرست کلاس قرار گرفته، صندلی این کلاس پروازی در دو ردیف جدا هستند. صندلی های بیزنس کلاس مبله هستند ولی نسبت به فرست پایینتر ولی راحت و اتوماتیک و جادار ، امکانات کنترل صوتی و تصویری در کابین وجود داره ولی خصوصی نیستن.


سرو غذاهای گرم و کترینگ متفاوت و کامل ولی در درجه ای پایین تر از فرست است. امکانات رفاهی مانند کانتر و ترانسفر مجزا تا پای هواپیما و بالعکس تا ترمینال در این کلاس پروازی وجود داره. مهماندارها رسیدگی بیشتری دارند . در بیزینس کلاس کابین از سایر مسافرین مجزا است. قیمت بلیط بیزنس کلاس نسبت به فرست پایین ولی نسبت به اکونومی بالا است.


درجه اقتصادی : کلاس اکونومی – economy class یا همان Y


آخرین کلاس پروازی که در ایران معمول هست کلاس اکونومی است که برای مسافران عادی است. صندلی های کلاس اقتصادی در ردیفهای کنار هم هستند.قیمت بلیط کلاس اکونومی پایین ترین نرخ بلیط هواپیما  رو دارن. کترینگ معمولی و همه چیز معمولی.


۲ ایرلاین مطرح ایران یعنی ایرلاین ایران ایر و ایرلاین ماهان کلاسهای پروازی مختلف رو دارن. شرکت هواپیمایی ماهان در بوئینگ هاش فرست کلاس داره و در ایرباسها بیزینس و اکونومی و در BAE ها تماما” اکونومی.


بعضی ایرلاینها بنا به سلیقه ی خودشان برای کلاسهای پروازیشان یک اسم میگذارند تا یادآور ایرلاینشان باشد که فقط جنبه ی تبلیغاتی دارد. مثلا” ماهان در کلاسهای اکونومیش از W به جای y در بلیط ها استفاده میکند که یادآور کد یاتائی ماهان یعنی w5 هست. و ایران ایر هم برای بیزینس کلاس اسم H یا هما کلاس را گذاشته است.